Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW osadach ściekowych tkwi duży potencjał nawozowy. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. O czym jeszcze musisz pamiętać stosując komunalne osady ściekowe?
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z definicją, stosowanie komunalnych osadów ściekowych polega na rozprowadzaniu ich na powierzchni ziemi lub wprowadzaniu do gleby. Osady te zakwalifikowane jako odpad można stosować na powierzchni ziemi, zgodnie z przeznaczeniem, np. w rolnictwie do produkcji spożywczej i produkcji pasz, do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu, do uprawy roślin nie przeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz oraz do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne.
Przed stosowaniem komunalnych osadów ściekowych, a także gruntów, na których mają być stosowane, próbki każdorazowo należy poddać rygorystycznym badaniom w zakresie analizy jakościowej, zgodnie z określonymi wymaganiami. Częstotliwość wykonywanych badań zależy od obciążenia oczyszczalni ścieków, wyrażonej równoważną liczbą mieszkańców w przedziale od 1x/pół roku do 1x/ 2 miesiące.