TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

substancje niebezpieczne

Pamiętaj o nowych wzorach kart charakterystyki

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje wyłącznie jeden szablon karty charakterystyki.

Z artykułu dowiesz się:

- jakie zmiany zostały wprowadzone,

- czy należy dotychczasowe karty charakterystyki substancji stosowanych w zakładzie pracy zmieniać i pozyskać od producenta kartę charakterystyki według nowych wymagań,

- jak postępować od stycznia 2023 roku z kupowanymi substancjami chemicznymi i ich kartami charakterystyki.

Więcej substancji objętych zakazem wprowadzania do obrotu

3 stycznia 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2021/2204 z 13 grudnia 2021 r. zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do substancji rakotwórczych, mutagennych lub działających szkodliwie na rozrodczość (CMR).

Praca z substancjami niebezpiecznymi1

Praca z substancjami niebezpiecznymi

Stosowanie niebezpiecznych substancji, niebezpiecznych mieszanin w pracy jest dopuszczalne pod warunkiem zastosowania środków zapewniających pracownikom ochronę ich zdrowia i życia. Jak zatem zapewnić im taką ochronę? Jakie warunki zapewnić, jakie wymagania spełnić, o czym pamiętać i co brać pod uwagę, aby można było mówić o bezpiecznej pracy z substancjami niebezpiecznymi? Zapraszamy na e-szkolenie (webinarium).

W trakcie szkolenia zostaną omówione m.in.:

  • Przepisy prawne dotyczące składowania, magazynowania i transportu substancji niebezpiecznych,
  • Zasady pracy w obecności substancji niebezpiecznych oraz
  • Postępowanie w przypadku wystąpienia awarii,
  • Zasady używania, przechowywania i konserwacji sprzętu ochronnego.

Webinarium poprowadzi:

Norbert Szymkiewicz - absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii, specjalizacja Ochrona środowiska. Ukończone Studia Podyplomowe BHP oraz kurs Inspektorów PPOŻ. Pełnienie zadań służby BHP w firmach branży młynarskiej, przemyśle energetyki wiatrowej, deweloperstwie powierzchni magazynowych oraz bankowości. Realizuje również zadania z zakresu Ochrony środowiska – stała obsługa klienta, przygotowywanie Instrukcji magazynowania substancji chemicznych, Instrukcji składowania odpadów. Specjalność: prace na wysokości, bezpieczeństwo pracy z substancjami chemicznymi, gospodarka odpadami, ochrona wód.

Czy substancje chemiczne z Twojego zakładu wymagają rejestracji

Producenci i importerzy substancji, których tonaż przekracza 1 Mg rocznie, zobowiązani są do rejestracji substancji w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Rejestracja odnosi się do substancji w ich postaci własnej, będących składnikiem mieszanin oraz substancji zawartych w niektórych rodzajach wyrobów.

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy musisz rejestrować się w ECHA,
  • kto nie musi rejestrować substancji chemicznych,
  • jak wygląda dokumentacja techniczna i rejestracyjna.

Warto pamiętać, że zabronione jest stosowanie substancji chemicznych, zarówno w postaci własnej, jaki i składników mieszanin, jeśli nie zostały zarejestrowane (gdy tylko rejestracja była wymagana.) Chcąc otrzymać informację na temat tego, czy przedsiębiorstwo podlega wymogowi rejestracji substancji na mocy rozporządzenia REACH, należy odpowiedzieć na kilka pytań:

  1. 1.     Jaka jest nasza rola w łańcuchu dostaw?

Zgodnie z REACH rejestracja dotyczy:

  • producentów substancji – zawsze;
  • importerów substancji/preparatów (spoza UE);
  • importerów wyrobów.
  1. 2.     Kto nie musi rejestrować substancji chemicznych?

Rejestracji nie muszą dokonywać:

  • nabywcy substancji/preparatów chemicznych z terenu UE do dalszej produkcji;
  • dystrybutorzy substancji/preparatów chemicznych – mają natomiast obowiązek przekazywania informacji w łańcuchu dostaw;
  • dalsi użytkownicy – muszą spełnić wymagania określone w tytule V rozporządzenia REACH.
  1. 3.     Czy moja substancja wymaga rejestracji?

Przepisom rozporządzenia REACH podlegają w zasadzie wszystkie chemikalia, jednakże część z nich, taka jak np. środki ochrony roślin, produkty biobójcze, produkty lecznicze, kosmetyki czy dodatki do żywności lub pasz, są regulowane innymi przepisami UE i wyłączone spod działania niektórych lub prawie wszystkich przepisów rozporządzenia. Rejestracji nie podlegają także substancje występujące naturalnie w przyrodzie, jeśli tylko nie są niebezpieczne i nie zostały zmodyfikowane chemicznie.