Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazSą sytuacje, w których doprowadzenie do nieruchomości określonych mediów czy przyłączy (na przykład sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej) nie jest możliwe. Na przeszkodzie stoi najczęściej brak zgody właściciela nieruchomości sąsiedniej, przez którą takie sieci musiałyby zostać przeprowadzone. Nie oznacza to jednak, że nic nie da się zrobić.
Z artykułu dowiesz się:
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, bowiem jest to ważne pojęcie z art. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane. Zgodnie z tym przepisem każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami. Jest to tzw. zasada wolności budowlanej. Z zasady tej, a przede wszystkim z treści prawa własności wynika też a contrario, że:
Problemy zaczynają się więc gdy inna osoba jest właścicielem nieruchomości a inna inwestorem. I tak na przykład dopiero na podstawie zgody właściciela na wykonanie kanalizacji sanitarnej inwestor może uzyskać prawomocne pozwolenie na budowę tej kanalizacji na gruncie właściciela.
Czy podczas budowy gmina może korzystać z Twojej działki na podstawie umowy służebności? Co powinieneś wiedzieć na temat takiej umowy i czy należy Ci się wynagrodzenie za służebność?
Z artykułu dowiesz się:
Przede wszystkim należy wyjaśnić, na czym polega instytucja służebności przesyłu. Zgodnie z Kodeksem cywilnym jest to możliwość obciążenia nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Służebność przesyłu może powstać w drodze umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym lub gminnym zakładem komunalnym, czyli właścicielem sieci władnącej.
Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona niezbędna dla właściwego korzystania z urządzeń, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. Natomiast gdy to przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.