Producenci i importerzy substancji, których tonaż przekracza 1 Mg rocznie, zobowiązani są do rejestracji substancji w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Rejestracja odnosi się do substancji w ich postaci własnej, będących składnikiem mieszanin oraz substancji zawartych w niektórych rodzajach wyrobów.
Warto pamiętać, że zabronione jest stosowanie substancji chemicznych, zarówno w postaci własnej, jaki i składników mieszanin, jeśli nie zostały zarejestrowane (gdy tylko rejestracja była wymagana.) Chcąc otrzymać informację na temat tego, czy przedsiębiorstwo podlega wymogowi rejestracji substancji na mocy rozporządzenia REACH, należy odpowiedzieć na kilka pytań:
- 1. Jaka jest nasza rola w łańcuchu dostaw?
Zgodnie z REACH rejestracja dotyczy:
- producentów substancji – zawsze;
- importerów substancji/preparatów (spoza UE);
- importerów wyrobów.
- 2. Kto nie musi rejestrować substancji chemicznych?
Rejestracji nie muszą dokonywać:
- nabywcy substancji/preparatów chemicznych z terenu UE do dalszej produkcji;
- dystrybutorzy substancji/preparatów chemicznych – mają natomiast obowiązek przekazywania informacji w łańcuchu dostaw;
- dalsi użytkownicy – muszą spełnić wymagania określone w tytule V rozporządzenia REACH.
- 3. Czy moja substancja wymaga rejestracji?
Przepisom rozporządzenia REACH podlegają w zasadzie wszystkie chemikalia, jednakże część z nich, taka jak np. środki ochrony roślin, produkty biobójcze, produkty lecznicze, kosmetyki czy dodatki do żywności lub pasz, są regulowane innymi przepisami UE i wyłączone spod działania niektórych lub prawie wszystkich przepisów rozporządzenia. Rejestracji nie podlegają także substancje występujące naturalnie w przyrodzie, jeśli tylko nie są niebezpieczne i nie zostały zmodyfikowane chemicznie.