Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Za pośrednictwem znowelizowanej ustawy Polska ma dostosować się do nowych rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, które zobowiązują kraje Unii do 2035 r. do osiągnięcia 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych i ma na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców.
Głównym czynnikiem decydującym o korzyści wynikającej ze skorzystania z pomocy de minimis jest czynnik ekonomiczny. Przedsiębiorca wywiąże się z obowiązku sprawozdawczego, nie martwi się o zapewnienie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, ale nie wnosi opłaty produktowej do urzędu. Dlaczego jeszcze warto korzystać z takiej pomocy?
Wprowadzający produkty w opakowaniach musi osiągnąć odpowiednie poziomy odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych. Ile wynoszą takie poziomy, jak to obliczyć i czy wszystko trzeba wykonać samodzielnie?
Z artykułu dowiesz się:
Jeśli przedsiębiorca nie uiścił w terminie opłaty produktowej, poniesie karę w postaci odsetek od tej kwoty. Kto i w jaki sposób wylicza te odsetki?
Z tego tekstu dowiesz się: