Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazTo, jak zaklasyfikować strzykawki, zależy w głównej mierze od tego kto je wyrzuca. Inny kod nadamy odpadom pochodzącym z firmowej apteczki, a inny z placówki medycznej.
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z art. 4 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej u.o.) odpady klasyfikuje się przez ich zaliczenie do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów, uwzględniając:
źródło ich powstawania,
właściwości powodujące, że odpady są odpadami niebezpiecznymi, jak
składniki odpadów, dla których przekroczenie wartości granicznych stężeń substancji niebezpiecznych może powodować, że odpady są odpadami niebezpiecznymi.
Prowadząc mobilne usługi medyczne trzeba się liczyć z tym, że podczas niektórych wizyt powstają odpady. Jeśli nie jesteś pewien, czy zabierając je własnym samochodem np. do placówki medycznej, w której są pojemniki na odpady medyczne potencjalnie niebezpieczne, nie łamiesz prawa, przeczytaj ten artykuł.
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32) ustawy o odpadach (zw. dalej u.o.) wytwórcą odpadów jest podmiot, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów. W związku z tym wytwórcą odpadów wytwarzanych w trakcie świadczenia mobilnych usług medycznych jest podmiot świadczący te usługi. Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 10) u.o. zwolnienie z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów dotyczy wytwórcy, który zbiera wytworzone przez siebie odpady w miejscu ich wytworzenia.