Sam wynajem maszyn, np. budowlanych, nie wymaga wpisu do BDO. Decydujące znaczenie będzie miał fakt, jakie odpady i w jakich ilościach są wytwarzane w związku z prowadzeniem tej działalności.
Prowadzenie działalności polegającej na wynajmie maszyn wiąże się także z koniecznością ich serwisowania. Z kolei podczas wymiany części i napraw powstają różnego rodzaju odpady. W zależności od rodzaju produkowanych odpadów, a mogą to być filtry, opony, oleje, złom itp., oraz ich ilości może się okazać, że przedsiębiorca podlega pod obowiązek zgłoszenia do BDO. Jak to sprawdzić?
Rozporządzenie w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów zawiera katalog odpadów oraz ilości, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, a co za tym idzie, podmioty je produkujące nie muszą zostać zgłoszone do BDO.
Jeżeli firma przekracza te limity, to powinna zarejestrować się w BDO. Jeżeli naprawy i wymianę zużytego sprzętu zleca zewnętrznym serwisom, to ten serwis zewnętrzny zabiera odpady i zajmuje się ich zagospodarowaniem, a zleceniodawca nie musi się z nich rozliczać, a zatem prowadzić ewidencji w BDO.