Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
W dniu 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę obowiązującej w tym roku taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny.
Dnia 19 grudnia 2023 r. ministrowie osiągnęli porozumienie polityczne dotyczące dłuższego obowiązywania trzech nadzwyczajnych rozporządzeń, które Rada UE przyjęła na podstawie art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi o ograniczenie wzrostu cen energii, zwiększenie pewności dostaw gazu oraz zmniejszać zależność UE od rosyjskich paliw kopalnych.
Zwrot VAT przysługuje tym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł brutto w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł brutto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Dostępny jest już wzór wniosku.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do udziału w konsultacjach dokumentu „Wniosek – Rozporządzenie Rady ws. ustanowienia mechanizmu korekty rynku w celu ochrony obywateli i gospodarki przed nadmiernie wysokimi cenami”.
Dnia 15 grudnia 2022 r. Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o ochronie niektórych odbiorców gazu w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Nie znalazły się w niej m.in. rozwiązania dotyczące wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.
W dniu 24 listopada 2022 r. w Brukseli odbyło się posiedzenia Rady UE ds. Energii. Unijni ministrowie odpowiedzialni za energię po raz kolejny spotkali się, by ustalić tzw. price cap na gaz.