Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie z 31 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz.U. 2022 poz. 89), które zakłada m.in. zmianę częstotliwości badań komunalnych osadów ściekowych.
Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?
Z artykułu dowiesz się:
jakie zmiany wprowadzi rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych
jakim procesom trzeba będzie poddać osady
jak przygotować osady do stosowania na gruncie
Projekt powstał w celu doprecyzowania przepisów w tym zakresie, ze względu na problemy i uwagi związane ze stosowaniem dotychczasowych wymogów określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych, wydanych na podstawie art. 96 ust. 3 ustawy o odpadach. Uwagi w tym zakresie były zgłaszane w szczególności przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych do nawożenia gruntów to nie jedyny sposób na wykorzystanie tych osadów. Tendencję wzrostową wykazują biogazownie, które podlegają pod ustawę o odnawialnych źródłach energii. Czym są biogazownie i jakie są wady i zalety stosowania osadów w biogazowniach? Czy istnieje jeszcze inny sposób zagospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi?
Z tego artykułu dowiesz się:
W biogazowniach następuje przetwarzanie odpadów w tym osadów ściekowych z zastosowaniem procesu fermentacji metanowej, który jest technologicznie procesem skomplikowanym i często generuje problemy. To proces mikrobiologiczny polegający na rozkładzie substancji organicznej w warunkach beztlenowych przez mikroorganizmy, z wydzieleniem biogazu. Z uwagi na niejednorodny stan fizykochemiczny i biologiczny surowca do produkcji biogazu, proces fermentacji metanowej wymaga stałego monitoringu i odpowiedzialnego nadzoru. Niestety w wyniku tego procesu powstaje poferment, jako pozostałość po procesie produkcyjnym, który najczęściej kwalifikowany jest jako odpad dopuszczony do odzysku, lub produkt uboczny, jeżeli bez dalszego przetwarzania spełnia wymagania dla produktu, np. nawozu, zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie o nawozach i nawożeniu.
W osadach ściekowych tkwi duży potencjał nawozowy. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. O czym jeszcze musisz pamiętać stosując komunalne osady ściekowe?
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z definicją, stosowanie komunalnych osadów ściekowych polega na rozprowadzaniu ich na powierzchni ziemi lub wprowadzaniu do gleby. Osady te zakwalifikowane jako odpad można stosować na powierzchni ziemi, zgodnie z przeznaczeniem, np. w rolnictwie do produkcji spożywczej i produkcji pasz, do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu, do uprawy roślin nie przeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz oraz do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne.
Przed stosowaniem komunalnych osadów ściekowych, a także gruntów, na których mają być stosowane, próbki każdorazowo należy poddać rygorystycznym badaniom w zakresie analizy jakościowej, zgodnie z określonymi wymaganiami. Częstotliwość wykonywanych badań zależy od obciążenia oczyszczalni ścieków, wyrażonej równoważną liczbą mieszkańców w przedziale od 1x/pół roku do 1x/ 2 miesiące.