Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazFirma, która posiada konto w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) może ustanowić pełnomocnika, który będzie w jej imieniu administrował w rejestrze. W CRO należy zarejestrować urządzenia, które zawierają powyżej 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub powyżej 3 kg substancji zubożających warstwę ozonową. Warto jednocześnie upoważnić pełnomocnika do dokonywania w CRO wpisów dotyczących czynności serwisowych, w tym okresowych kontroli szczelności.
CRO, czyli Centralny Rejestr Operatorów to system, w którym gromadzone są informacje o urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i przeciwpożarowych zawierających fluorowane gazy cieplarniane i substancje kontrolowane. Do systemu wpisuje się szczegółowe informacje m.in. o wykonanych kontrolach szczelności. Ze względu na to, że kary za nieterminowy wpis są wysokie, warto nadać uprawnienia do systemu kilku osobom, które będą czuwać nad prawidłową realizacją obowiązków w CRO.
Protokół czynności serwisowych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych stanowi podstawę do wykonania wpisu do karty urządzenia w CRO (Centralny Rejestr Operatorów). Terminowy i prawidłowy wpis jest możliwy wyłącznie w przypadku, gdy protokół zawiera wszystkie wymagane informacje. W przepisach nie określono wzoru protokołu, dlatego należy samodzielnie zapewnić, aby protokół spełniał wymagania pozwalające na dokonanie pełnego wpisu do CRO.
Jednym z najczęściej pojawiających się błędów operatorów urządzeń jest przekonanie, że urządzenia (obiegi), które zawierają poniżej 3 kg substancji nie podlegają rejestracji.
Z artykułu dowiesz się jakie są aktualne przepisy dotyczące rejestracji w CRO.
Jednym z obowiązków operatorów klimatyzatorów oraz innych urządzeń chłodniczych powszechnie używanych w firmach, jest kontrolowanie szczelności tych urządzeń.
CRO, czyli Centralna Baza Operatorów jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane). Warto zapoznać się z wymaganiami w tym zakresie, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów zagrożone jest wysokimi karami, a substancje wymienione powyżej znajdują się np. w klimatyzatorach, czyli urządzeniach powszechnie używanych w firmach.
Z artykułu dowiesz się, co to jest CRO i jakie urządzenia muszą być w niej zarejestrowane.