Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWodorotlenek amonu, znany również jako amoniak lub hydroksyloamina. Wodorotlenek amonu można otrzymać na różne sposoby, jednak najczęściej stosowaną metodą jest redukcja azotanu amonu (V) za pomocą reduktora, takiego jak cynk.
Karta odpadu opisana jest na przykładzie wodorotlenku sodowego. Jest on znany również jako luźna soda. To silnie zasadowy związek chemiczny, stosowany szeroko w przemyśle do produkcji mydeł, papieru czy tekstyliów.
Karta opisana jest na przykładzie kwasu borowego. Kwas borowy to słaby kwas nieorganiczny, często stosowany jako antyseptyk, insektycyd oraz w wielu innych zastosowaniach przemysłowych i laboratoryjnych.
Kwas fluorowodorowy to roztwór wodny fluorowodoru (HF). Jest to bezbarwna ciecz o ostrym zapachu o toksycznych właściwościach. Ma silne działanie żrące na skórę, błony śluzowe i spojówki oczu, co oznacza, że już niewielki kontakt może powodować poważne obrażenia lub nawet śmierć. Wchodzi również w reakcję ze szkłem.
Odpad sadzy zawiera różne toksyczne substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, takie jak amorficzne węgle, substancje podobne do grafitu, fulereny, metale (w tym metale ciężkie) oraz metaloidy.
Kwas siarkowy (VI) to jeden z najmocniejszych kwasów mineralnych, który jest ciężką, oleistą i bezbarwną cieczą o silnych właściwościach higroskopijnych. Odpadowy kwas siarkowy w instalacjach metalurgicznych jest poważnym problemem dla środowiska ze względu na zawartość metali ciężkich i arsenu. Aby temu zapobiec, stosuje się metodę wytrącania metali ciężkich i arsenu w postaci trudno rozpuszczalnych wodorotlenków.